Zamów do godziny 14:00 a paczkę wyślemy jeszcze dzisiaj!
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czujnik zmierzchu do lamp ogrodowych: jaki wybrać? Gdzie warto go zastosować?

2023-01-04
Czujnik zmierzchu do lamp ogrodowych: jaki wybrać? Gdzie warto go zastosować?

Montaż lamp zewnętrznych jest istotny ze względów bezpieczeństwa, a oświetlony ogród po zmroku również znacznie lepiej się prezentuje. Na szczęście nie musisz pamiętać, o tym, aby codziennie ręcznie uruchamiać lampy przy ścieżce lub przy wejściu do domu. Wystarczy, że zamontujesz czujnik zmierzchu. Sprawdź, na jakie jego parametry warto zwrócić uwagę, jak działa i gdzie go zamontować.

Czym jest czujnik zmierzchu i jak działa?

Każda lampa ogrodowa solarna wyposażona jest w czujnik zmierzchu. Element ten możesz znaleźć także w innych lampach zewnętrznych o zasilaniu sieciowym. Czujnik steruje dopływ prądu do żarówki. Zamontowany wewnątrz niego fotorezystor służy do pomiaru natężenia światła. Kiedy po zmroku dochodzi do niego zbyt mała ilość światła, zamyka on dopływ prądu, a żarówka umieszczona w lampie się zapala.

Podobną zasadę można zaobserwować o świcie. Wówczas zachodzi odwrotna sytuacja. Wstające słońce ponownie doprowadza światło do fotorezystora. Jego natężenie jest duże, więc obwód zostaje przerwany, a lampy podłączone do automatu zmierzchowego gasną.

Zmierzchowy czujnik – parametry, funkcje i zastosowanie

Lampy ogrodowe mogą być fabrycznie wyposażone w czujnik zmierzchu. Modele te doskonale sprawdzają się, kiedy są montowane w miejscach oddalonych od innych lamp i kiedy zależy Ci na tego rodzaju kontroli oświetlenia tylko nad jednym źródłem światła. Przykładem może być podświetlany numer domu LED z czujnikiem zmierzchu lub lampa nad głównym wejściem do domu.

W przypadku lamp zamontowanych wzdłuż ścieżki i połączonych ze sobą szeregowo znacznie lepszym rozwiązaniem jest podłączenie czujnika zmierzchu zewnętrznego. Wówczas jeden czujnik kontroluje wszystkie lampy w instalacji. Masz pewność, że uruchomią się w tym samym czasie.

W rzeczywistości zmierzchowy czujnik znajdzie zastosowanie w każdym oświetleniu zewnętrznym. Montuj go jednak jedynie tam, gdzie chcesz, aby przez całą noc paliło się światło np. przy drzwiach, garażu, ścieżce czy altanie ogrodowej. Jeśli chcesz ograniczyć czas zapalonego światła, możesz dodatkowo zamontować programator z zegarem lub czujnik ruchu.

Zalety stosowania automatu zmierzchowego

Montowanie czujnika zmierzchu przede wszystkim zwiększa wygodę kontroli oświetlenia zewnętrznego. Nie musisz już pamiętać, aby po zmierzchu ręcznie włączyć lampy w ogrodzie, a wraz ze wschodem słońca je zgasić. Latem, kiedy noc jest bardzo krótka, może to rodzić naprawdę duże problemy. Czujnik zmierzchu sprawia, że oświetlenie przed budynkiem automatycznie się zapala i gaśnie.

Wygoda z pewnością jest zaletą nie do przecenienia. Wraz z nią jednak wiąże się kolejna, a dokładnie zmniejszenie zużycia prądu. Lampy świecą się jedynie wtedy, gdy są potrzebne, czyli w nocy. Automatyczne regulowanie ich pracy pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jeszcze większą oszczędność zyskasz, montując lampę LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Wówczas jest zapalona jedynie w momencie, gdy po zmierzchu wykryje ruch.

Ostatnią zaletą jest oczywiście bezpieczeństwo. Dzięki czujnikowi masz pewność, że lampy przy ścieżce czy garażu będą zapalone, kiedy wrócisz do domu po zachodzie słońca. Dzięki temu łatwiej zaparkujesz samochód koło domu, a podczas przechodzenia przez ogród nie podeptasz ulubionych roślin.

Czujnik zmierzchu do lamp ogrodowych – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze czujnika zmierzchu zewnętrznego warto zwrócić uwagę na maksymalną moc obciążenia. Powinna ona odpowiadać mocy podłączonych do niego lamp. Lampa ogrodowa z czujnikiem zmierzchu ma dobrany do swojej mocy czujnik. Problem może pojawić się podczas wyboru jednego czujnika do szeregu lamp np. przy ścieżce.

Kolejnym parametrem przy wyborze zewnętrznego czujnika zmierzchu jest klasa odporności. Wskaźnik IP powinien wynosić przynajmniej 44, a najlepiej 65. Wówczas masz pewność, że stała wilgotność powietrza, deszcz, a także pył nie uszkodzą mechanizmu i nie spowodują zwarcia w instalacji elektrycznej.

Czujnik zmierzchu czy czujnik ruchu – co wybrać do oświetlenia zewnętrznego w domu?

Czujnik zmierzchu uruchamia światło zaraz po zachodzie światła, a gasi je o wschodzie. Lampy ogrodowe będą zatem paliły się całą noc. W przypadku oświetlenia dekoracyjnego czy ścieżki prowadzącej do głównego wejścia do domu jest to jak najbardziej zasadne, jednak w niektórych miejscach niekoniecznie.

Przykładem mogą być naświetlacze stosowane do lepszego oświetlenia np. podjazdu do garażu. Lampy te muszą cechować się dość sporą mocą. Natężenie światła może przeszkadzać osobom znajdującym się wewnątrz budynku. Oświetlenie w tych miejscach nie musi być zapalone przez całą noc, a jedynie w chwili, gdy wchodzisz do domu czy wjeżdżasz do garażu. Warto zastosować lampy wyposażone zarówno w czujnik zmierzchu, jak i ruchu. Dzięki temu będą zapalały się w nocy jedynie w chwili, gdy jest to potrzebne.

Czujniki zmierzchu zapewniają bezpieczeństwo i wygodę w kontrolowaniu oświetlenia zewnętrznego domu. Możesz wybrać zarówno lampy wyposażone w fotokomórkę, jak i osobny czujnik zmierzchu. Duży wybór modeli lamp ogrodowych i czujników znajdziesz w sklepie LED-LUX.

Polecane

pixel