Gdzie wyrzucić zużyte żarówki?
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów żarówek. Nie wszystkie można poddać recyklingowi, jednak zawsze prawidłowa utylizacja jest niezwykle ważna. Masz w domu zużyte żarówki? Gdzie oddać tego rodzaju odpady i na jakie modele żarówek zwrócić szczególną uwagę podczas utylizacji? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Elektrośmieci – dlaczego segregacja odpadów jest ważna?
Dziś kładzie się duży nacisk na prawidłową segregację odpadów. Dotyczy to nie tylko plastiku papieru, ale także elektrośmieci, do których należą żarówki. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej świadomości ludzi na temat wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Na szczęście z roku na rok procesy utylizacji i recyklingu odpadów są coraz sprawniejsze i efektywniejsze.
Warto wiedzieć, że we wszelkiego rodzaju elektrośmieciach, do których należą nie tylko żarówki, ale także sprzęty AGD czy drobne gadżety elektroniczne, znajduje się szereg materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane. Ponadto w akumulatorach czy elektronicznych elementach mogą znajdować się substancje groźne dla środowiska prowadzące np. do zatrucia gleby i wód podziemnych. Nic więc dziwnego, że specjalne pojemniki na elektrośmieci pojawiają się coraz częściej w sklepach, centrach handlowych czy nawet przy osiedlowych śmietnikach.
Segregacja elektrośmieci jest ważna z punktu widzenia ochrony środowiska, ponownego wykorzystania surowców, ale także domowego budżetu zwykłego obywatela. Niestosowanie się do przepisów prawa europejskiego w kwestii segregacji odpadów może grozić mandatem w wysokości nawet 5000 zł.
Co warto wiedzieć o utylizacji świetlówek?
Świetlówki niegdyś były głównym źródłem światła. Wykorzystywano je do oświetlania nie tylko domów, ale także szkół i biurowców. Dziś coraz częściej wybierane są żarówki LED, jednak same świetlówki dalej są w użyciu, a nawet w sprzedaży.
Jak wygląda recykling świetlówek? Jak się okazuje, nawet 90% materiałów użytych do ich produkcji można wykorzystać ponownie. Warto zatem odpowiednio je segregować. Istnieje jednak jeszcze jeden powód, dla którego powinny one znaleźć się w odpowiednim kontenerze. W świetlówkach znajduje się rtęć, a czasami także inne szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska substancje. Ich nieprawidłowe składowanie i utylizacja może prowadzić do zatrucia.
Zużyte świetlówki powinny zostać delikatnie rozmontowane i oddane do punktu zbierania elektrośmieci. Specjalne pojemniki na żarówki możesz także znaleźć w sklepach zajmujących się ich sprzedażą.
Gdzie wyrzucać żarówki? Zbiór porad
Na szczęście nie wszystkie żarówki zawierają toksyczne i niebezpieczne substancje. To jednak nie oznacza, że możesz je bezkarnie wyrzucać do odpadów zmieszanych. Sprawdź, co zrobić z konkretnym rodzajem żarówek.
Gdzie wyrzucić żarówki LED?
Oświetlenie ledowe jest coraz popularniejsze. Stosowane zarówno w domach, w miejscach publicznych, czy w eleganckich restauracjach. W naszej ofercie znajdziesz zarówno żarówki LED dekoracyjne, jak i taśmy i neony LED, które mają zróżnicowany wygląd i parametry. Świetnie sprawdzają się zamiast tradycyjnych żarówek w oświetleniu centralnym i punktowym.
W przeciwieństwie do świetlówek żarówki LED nie zawierają toksycznych substancji. Nie można ich jednak wyrzucać do kontenera z odpadami zmieszanymi. Wszystkie źródła światła LED powinny znaleźć się w kontenerze na elektrośmieci, a ściślej na żarówki. Duża część użytych materiałów w produkcji żarówek nadaje się do recyklingu. Ponadto często wyposażane są w dodatkową elektronikę np. czujniki zmierzchu czy ruchu.
Gdzie wyrzucać zużyte żarówki energooszczędne?
Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem są energooszczędne rodzaje żarówek. Ich budowa oparta jest na diodach elektroluminescencyjnych, w związku z czym nie zawierają w sobie substancji niebezpiecznych. Mimo to nie wyrzucaj ich razem z odpadami domowymi. Zużyte żarówki energooszczędne oddać w sklepie podczas zakupu nowych lub dostarczyć do punktu zbierającego elektrośmieci.
Gdzie wyrzucać zepsute żarówki?
Utylizacja żarówek zepsutych, w których nie ma substancji szkodliwych, polega na wyrzuceniu pozostałości żarówki do pojemnika na elektrośmieci.
Szczególną ostrożność należy zachować przy wyrzucaniu zepsutej świetlówki, ponieważ istnieje zagrożenie, że rtęć wyciekła. Pękniętą żarówkę należy zebrać w gumowych rękawicach do plastikowego pojemnika, a pomieszczenie dokładnie wywietrzyć.
Co zrobić ze starymi żarówkami?
Jeżeli żarówki te nie są rozwalone, zamiast pozbywać się zużytych żarówek, możesz wykorzystać je do stworzenia ciekawych elementów dekoracyjnych do ozdoby domu.
A jeśli wciąż nie wiesz, co zrobić z zużytą żarówką, sprawdź jej opakowanie. Powinno tam być naniesione odpowiednie oznaczenie, jak postępować.
Wiele modeli żarówek może zostać poddanych recyklingowi. Niektóre z nich zawierają niebezpieczne dla człowieka i środowiska substancje. Z tego powodu ich prawidłowa utylizacja jest bardzo ważna. Pamiętaj, aby wszystkie żarówki stare, zepsute czy zużyte wyrzucać do specjalnego pojemnika na żarówki lub elektrośmieci.