Uwaga! Realizacja zamówień w ciągu 24h! Dziękujemy za wyrozumiałość.
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odpowiednio rozplanować punkty oświetlenia? Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

2022-07-20
Jak odpowiednio rozplanować punkty oświetlenia? Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

Podwieszany sufit to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu wnętrzach. Jest praktyczne, ale jednocześnie podnosi atrakcyjność aranżacji. Jednak ważna jest dopasowana oprawa świetlna. Jakie oświetlenie punktowe sufitowe warto wziąć pod uwagę?

Halogeny w suficie — sposoby oświetlenia LED

Bardzo często oświetlenie sufitowe punktowe kojarzy się z halogenowymi oprawkami sufitowymi. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Stawiając na takie oświetlenie wewnętrzne, można nakierować światło, by tworzyło nastrój w pomieszczeniu, ale może być też oświetleniem punktowym padającym na jakąś dekorację we wnętrzu. Sprawdzi się również jako oświetlenie miejscowe doświetlające poszczególne strefy użytkowe na przykład miejsce do czytania.

Jednak dobrze sprawdzą się też różnego rodzaju oprawy oświetleniowe natynkowe i zestawy podtynkowe. Jeśli chcesz zamontować lampę natynkową, musisz się zaopatrzyć w kołki, które pomogą utrzymać ciężar lampy. Możesz zamontować nawet ciężki i bogato zdobiony żyrandol, ale wtedy trzeba go przymocować również do profilu. Inną opcją są systemy szynowe. To rewelacyjna propozycja w aranżacjach nowoczesnych i industrialnych. Ciekawy rezultat da się uzyskać poprzez instalację listew i taśm LED. Można z ich udziałem wyodrębnić poszczególne strefy albo subtelnie doświetlić wnętrze. Warto też spojrzeć na efekt, jaki dają oczka wpuszczane w sufit i panele podtynkowe LED.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym?

Wspomnieliśmy, że często stosowanym rozwiązaniem jest oświetlenie sufitowe z punktowo ułożonymi oczkami halogenowymi. Aby jednak taka opcja była funkcjonalna i efektowna, trzeba dobrze przemyśleć rozkład punktów świetlnych. Odległości między nimi nie mogą być za małe, bo takie oświetlenie wewnętrzne nie zapewni wystarczającego światła. Jednocześnie nie mogą być zbyt blisko siebie, bo duże zagęszczenie sprawia, że kręgi światła będą na siebie nachodzić i narazisz się niepotrzebnie na większe zużycie energii.

Zanim zamontujesz oświetlenie punktowe sufitowe, musisz dobrze wymierzyć powierzchnię sufitu. Zaleca się, by na każde 3 m2 sufitu przypadało 6-8 halogenowych oczek umieszczonych w równych odstępach. Stawiając na mniejsze odstępy, takie oświetlenie może stanowić główne źródło światła. Natomiast większe przerwy pozwolą stworzyć oprawę świetlną dającą kameralny efekt.

Oświetlenie punktowe na suficie – narzędzia

Zanim zamontujesz oświetlenie punktowe na suficie, musisz się do tego przygotować. Plan tego, jak będzie przebiegać instalacja, należałoby zrobić jeszcze zanim przystąpisz do montażu. Tak samo trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Aby prawidłowo zamontować oświetlenie na sufit podwieszany, przygotuj wiertarkę z otwornicą, szczypce do ściągania izolacji, cyrkiel, szczypce tnące, cążki z izolowanym uchwytem, a także wkrętak, który również będzie wyposażony w izolowaną rękojeść. Narzędzia te przydadzą się, niezależnie od tego, czy postawisz na oświetlenie punktowe natynkowe, czy oświetlenie punktowe LED. Ponadto przy montażu lamp wiszących potrzebne będą specjalne kołki, o których wspomnieliśmy wcześniej. Ich rodzaj i wielkość dostosowuje się do ciężaru lampy.

Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych — jak zamontować oświetlenie punktowe halogenowe w suficie?

O ile każdy może sam zastanowić się nad tym, gdzie chce, aby na suficie były lampy i jakie to będą oprawy oświetleniowe, o tyle wykonanie instalacji należy powierzyć elektrykowi. W sytuacji, kiedy montaż ma dotyczyć oświetlenia punktowego z zastosowaniem lamp halogenowych, sięga się po transformatory. W zależności od tego, ile i o jakiej mocy lamp będzie włączonych do sieci, stosuje się różne transformatory. Najczęściej mają one 100 VA albo 150 VA. Przykładowo przy transformatorze 100 VA można podłączyć albo dwie żarówki 35 lub 50 W, albo pięć o mocy 20 W. Instalacją powinien zająć się doświadczony elektryk, który to doprowadzi przewody do miejsc, w jakich mają być łączone transformatory. Następnie robi się otwory w płytach, umieszcza transformatory, a następnie lampki.

Jak rozplanować punkty świetlne?

Kiedy zaczniesz planować oświetlenie punktowe sufitowe, to musisz się dobrze zastanowić nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze weź pod uwagę, w jakim pomieszczeniu ma być zamontowane i jak będzie ono podzielone na strefy użytkowe. Sufit podwieszany daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o typ oświetlenia i ukierunkowania światła. Jak już było wcześniej, można je potraktować jako główne źródło światła. Dzięki niemu łatwo można wyodrębnić strefy użytkowe, doświetlić przestrzeń, w której potrzeba mocniejszego światła, albo subtelnie wyeksponować najważniejsze dekoracje we wnętrzu. Jeśli będziesz pamiętać o tym, by zachować między kolejnymi punktami odpowiednie odległości, uzyskasz fantastyczny efekt. Nieraz wskazówkę co do tego, jak trzeba poszczególne punkty rozmieścić, zamieszczają producenci opraw oświetleniowych.

Oświetlenie punktowe sufitowe jest propozycją, którą warto wziąć pod uwagę w każdym pomieszczeniu. Jeżeli ma w nim być podwieszany sufit, to sprawdzi się prawie każda oprawa świetlna, a to zachęca do poszukiwania rozwiązania, które będzie idealnie pasować do wnętrza.

Polecane

pixel