Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

2022-06-23
Jak oświetlić wysokie pomieszczenie w domu?

Wysokie pomieszczenia wyglądają imponująco. Są przestronne i dają duże możliwości aranżacyjne. Jednocześnie wiążą się z pewnymi wyzwaniami, do których bez zwątpienia należy dobór oświetlenia. Jaka lampa do wysokiego sufitu będzie pasować idealnie?

Styl mieszkania z wysokimi wnętrzami

Mieszkania z wysokimi sufitami nie należą wcale do rzadkości. Są powszechne w kamienicach, loftach i części nowoczesnych budynków, w których jest na przykład antresola. W takich wnętrzach fenomenalnie wygląda styl nowoczesny lub industrialny. Duża ilość szkła, metalu i drewna sprawia, że pomieszczenia będą eleganckie. Sprawdza się też styl glamour w nowocześniejszym wydaniu. Chociaż ta przestronność jest domeną przede wszystkim stylu industrialnego, to można wziąć pod uwagę trendy takie jak styl prowansalski, gdzie wnętrza są cieplejsze. Bez względu na to, w którym z tych kierunków będą podążać inwestorzy, trzeba szczególną uwagę zwrócić na oświetlenie, bo to właśnie ono pomoże wyeksponować atuty wysokiego pomieszczenia.

Główne oświetlenie wysokich wnętrz

Oświetlenie pokoju z wysokim sufitem nie może ograniczać się tylko do jednej lampy sufitowej. Chociaż jest to podstawa w każdym pomieszczeniu, a lampa wisząca ma odpowiadać za oświetlenie ogólne, w tym przypadku bardzo ważne jest także oświetlenie wspomagające. Na rynku jest mnóstwo opraw oświetleniowych, lamp ściennych i stojących, warto więc to wykorzystać. Nie tylko będą doświetlać wnętrze, ale także podkreślą jego charakter i dodadzą atrakcyjności.

Jak prawidłowo i efektownie oświetlić wysokie wnętrze?

Wiadomo już, że musi być więcej niż jedno źródło światła, ale które lampy uwzględnić, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt? Najpierw należałoby przejrzeć lampy wiszące. Warto je wykorzystać jako oświetlenie główne, z czym można spotkać się najczęściej, jednak sprawdzają się także w formie oświetlenia wspomagającego. Przy wysokim suficie najlepiej zrezygnować z plafonów i innych niewielkim lamp. Będą mało widoczne i nie dadzą wystarczająco dużo światła. Znacznie lepszy efekt pozwolą uzyskać modele większe i z możliwością regulacji. Mogą to być lampy z abażurami albo modele loftowe, których klosze są z drutów lub przypominają lśniący metal. Popularnością cieszą się zwłaszcza lampy wiszące LED. Dobrą propozycją są także reflektory sufitowe. Nie tylko fantastycznie się prezentują, ale też pozwalają na ukierunkowanie światła.

Jeśli w pomieszczeniu jest styl glamour, to idealnym wyborem będzie okazały kryształowy żyrandol. Ponadto przy wyższym suficie dobrze sprawdzają się lampy, w których istnieje opcja regulacji kąta padania światła. Uzupełnieniem głównego źródła światła mogą być oprawy oświetleniowe.

Wspomagające oświetlenie wysokiego sufitu

Mając już wybrane lampy wiszące, można pójść o krok dalej i zapoznać się z oświetleniem dodatkowym. Rozwiązania z tej kategorii będą doświetlać poszczególne strefy użytkowe. Jest to o tyle istotne, że światło, jakie daje lampa do wysokiego sufitu, nie dotrze do całego pomieszczenia. Z tego względu lampy stojące i ścienne są szczególnie istotne. Aby podkreślić piękno biblioteczki, obrazów lub ściennych dekoracji, dobrą opcją będą kinkiety ścienne. Są też odpowiednie, jeśli kanapa lub fotel będą mieć swoje stałe miejsce. Takie lampy są najczęściej dość dyskretne i nie zajmują dużo przestrzeni. Niektóre, podobnie jak reflektory, można ukierunkować tak, by doświetlały różne strony pokoju. Jeśli inwestorzy chcą czegoś efektownego, większego i z możliwością przenoszenia, to idealne będą lampy stojące. Mogą być proste i klasyczne lub bardzo duże, chromowane o nowoczesnym designie. W takim przypadku lampa będzie fantastyczną ozdobą aranżacji.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie główne i dodatkowe ma w pierwszej kolejności zwiększać wygodę korzystania z pomieszczenia. Dopiero na drugim miejscu jest kwestia podniesienia estetyki. Jest jednak jeszcze jeden typ oświetlenia, który wykorzystuje się przede wszystkim ze względu na wyeksponowanie ozdób i dodanie atrakcyjności. Chodzi o oświetlenie dekoracyjne. Mogą to być niewielkie lampy z żarówkami LED i wyróżniającej się barwie światła, taśmy ledowe lub inne delikatne oprawy, których zadaniem będzie podkreślenie piękna pewnych elementów wnętrza. Można dzięki nim doświetlić kominek, galerię obrazów, zawartość witryny lub gabloty.

Każda lampa do pomieszczenia z wysokim sufitem pełni określoną funkcję. Podczas planowania rozkładu źródeł światła trzeba zastanowić się nad całą aranżacją, stylem wnętrzarskim i strefami użytkowymi. Lamp będzie co najmniej kilka i muszą odpowiadać potrzebom domowników. Poza tym ważne, by były ze sobą spójne pod względem stylistycznym. W wielu przypadkach istnieje możliwość zakupu lamp wiszących i stojących w ramach jednej kolekcji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobie elementy różnych serii, ale trzeba to robić z wyczuciem.

Polecane

pixel