Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak rozjaśnić ciemny pokój?

2022-10-20
Jak rozjaśnić ciemny pokój?

Niewiele wystarczy, żeby ponury pokój nabrał życia i wydawał się zdecydowanie bardziej przyjemny, ciepły, przytulny, ale też funkcjonalny. O tym, jak skutecznie rozjaśnić ciemny pokój, napisaliśmy praktyczny poradnik, który może Cię przekonać, że wyprowadzka do widniejszego mieszkania wcale nie musi być jedynym wyjściem. oto co warto wiedzieć.

Jak oświetlić mały i ciemny pokój? Polecamy te 5 sprawdzonych trików!

Twój pokój wydaje się ciemny i smętny? Wieczorami masz problem z funkcjonowaniem w pomieszczeniu, którego zakamarki są tak ciemne, że trudno w nich cokolwiek znaleźć, nie mówiąc o czytaniu czy robótkach ręcznych? Pora zaprojektować na nowo oświetlenie. Jak to zrobić bez inwestowania majątku? Mamy na to kilka sprawdzonych patentów.

  1. Upewnij się, że liczba źródeł światła w pokoju jest wystarczająca. Najlepiej, jeśli zaplanujesz nie tylko górne, sufitowe oświetlenie, ale też dodatkowe, funkcjonalne źródła światła, począwszy od listew LED przy podłogach czy krawędziach mebli po kinkiety ścienne.
  2. Zmień żarówki na jaśniejsze. W dalszej części tego poradnika dowiesz się, jak wybrać te, które zagwarantują najjaśniejszy, a jednocześnie przyjemny w odbiorze efekt.
  3. Postaw na pastelowe kolory, które odbijają światło, optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że nawet przy mniej korzystnych warunkach pogodowych pokój będzie sprawiał wrażenie zdecydowanie jaśniejszego. Białe ściany i meble to znakomity wybór! Innym pomysłem mogą być lustra i lustrzane fronty szafek, najlepiej dodatkowo doświetlone za pomocą listw ledowych.
  4. W miejscach, do których nie dociera światło lampy sufitowej, na przykład w odległych kątach pomieszczenia, ustaw lampy podłogowe lub stołowe, ustawione na przykład na komodzie bądź blacie stolika pomocniczego.
  5. Pomyśl o wymianie drzwi na takie z przeszkleniem, przez które będzie wpadać dodatkowo trochę światła z korytarza czy innych pomieszczeń sąsiadujących z ciemnym pokojem.

Jakie oświetlenie pokoju, który wydaje się ponury i mroczny?

Zastanówmy się teraz, jaki rodzaj oświetlenia pokoju ciemnego i ponurego będzie najlepsze. Jak już wiesz, warto przede wszystkim zróżnicować źródła światła. Oświetlenie wewnętrzne sufitowe to punkt wyjścia. Mogą to być plafony lub lampy wiszące – pojedyncze, większe, bądź mniejsze, ale zamontowane na przykład po dwie czy trzy w równych odstępach obok siebie,

Must havem będą też lampy ścienne i podłogowe, lampki biurkowe, a nawet świece i lampiony czy latarenki. Im więcej różnorodnych źródeł światła, tym lepiej!

Warto pokusić się o sprytne rozwiązanie w postaci taśmy LED zamontowanej w tych miejscach, w których panuje mrok, na przykład między ścianą a sufitem. Bardzo dobrym sposobem na doświetlenie ciemnego pokoju są oprawy z kilkoma punktami, które można regulować i ustawiać. Przykład tego typu oświetlenia to systemy szynowe, najlepiej trójfazowe, których listwy można łączyć w dowolne kształty.

Podpowiedź! Pamiętaj, że chodzi o to, by dopieścić światłem każdy fragment pokoju i wydobyć go z mroku, a nie rozświetlić w nieprzyjemny sposób. Zachowaj umiar i dbaj nie tylko o funkcjonalność pomieszczenia, ale też miłą atmosferę, która wieczorami sprzyja relaksowi.

Jasna barwa światła – jak ją uzyskać? Wybieramy odpowiedni rodzaj oświetlenia

Na koniec to, co tak naprawdę jest w przypadku projektowania oświetlenia ciemnego pokoju najważniejsze. Barwa światła, bo o tym aspekcie mówimy, zadecyduje o tym, czy mrok zostanie skutecznie rozproszony, czy nie. Eksperci polecają wybór światła białego, emitowanego na przykład przez żarówki LED. Jest ono znacznie jaśniejsze od żółtego, którego źródłem są zwyczajne żarówki.

Zwróć jednak uwagę na to, by żarówka nie emitowała nieprzyjaznego, sztucznego światła. W pomieszczeniach mieszkalnych powinniśmy wybierać światło ciepłe, ale jeśli pokój jest naprawdę ciemny, możesz postawić na światło neutralne lub zimne, ale emitowane przez żarówkę w mlecznym kloszu. Jak je rozróżnić? Popatrz na oznaczenia żarówek, odnoszące się do temperatury barwowej mierzonej w Kelwinach: ciepła barwa to 2500K-3500K, neutralna barwa to 4000K-4500K, a zimna 6000K-6500K.

Wskazówka! Warto przemyśleć zakup specjalnych żarówek LED sterowanych za pomocą aplikacji czy pilota. Pozwalają wybrać dowolną barwę bieli (od zimnej przez neutralną po ciepłą) lub inne kolory, w zależności od okazji czy nastroju.

Jeśli uważnie przeczytałeś nasz poradnik, wiesz już, że istnieje szereg sprawdzonych patentów na to, żeby ciemny, mroczny pokój stał się jasny, przytulny i ciepły. Lampy, które mogą Ci się przydać w uzyskaniu tego efektu, kupisz w naprawdę dobrej cenie w naszym sklepie online. Kliknij i sprawdź, które z nich najlepiej pasują do pokoju, który chcesz oświetlić.

Polecane

pixel