Jak zaaranżować pokój na poddaszu w stylu industrialnym?
Aranżacja poddasza ze skosami może być sporym wyzwaniem. Jednak równocześnie daje duże możliwości i pozwala stworzyć klimat, jaki trudno osiągnąć w innych pomieszczeniach. Co warto wiedzieć i jak zaplanować przestrzeń poddasza, kiedy wystrój ma zdominować styl industrialny?
Styl industrialny – charakterystyka
O dopracowanej aranżacji można mówić wtedy, kiedy łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Znajdujące się w niej materiały, faktury, kolory i dekoracje muszą być spójne z wybranym stylem wnętrzarskim. Dlatego też, zanim przejdziemy do tego, jak można efektownie urządzić poddasze, zastanowimy się nad samym stylem industrialnym. Wykończenie przestrzeni w myśl stylu industrialnego łączy się z pewną surowością i klimatem nawiązującym do dawnych fabryk i obiektów przemysłowych. Dawniej aranżacje tego typu powstawały właśnie w opuszczonych fabrykach, teraz istnieje wiele sposobów na to, by stworzyć je w dowolnym mieszkaniu. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach, jakimi rządzi się industrialny wystrój.
- Wystrój industrialny to przestrzeń — im większa, tym lepiej. Warto zrezygnować ze ścianek działowych albo innych silnie rozgraniczających elementów.
- Kolory przewodnie. Kolory podkreślają charakter wnętrza i każdy styl ma własną gamę barw dominujących. W przypadku aranżacji industrialnych są to odcienie szarości, beże i biel. Mocniejsze akcenty kolorystyczne mogą pojawiać się w dodatkach.
- Materiały. Styl industrialny nie bez powodu kojarzy się z betonem. To jeden z podstawowych materiałów, jakie w tego typu wnętrzach się przewijają. Inwestorzy często decydują się na wielkoformatowe płytki fakturą i kolorem przypominające beton. Fantastycznie prezentują się na ścianie. Dobrą propozycją jest też ponadczasowe drewno, które może być na podłodze albo w formie mebli i dodatków. W aranżacji warto również uwzględnić metal.
- Proste i minimalistyczne dodatki. Całe wyposażenie ma nawiązywać do surowej przestrzeni fabryki. Dobre są lampy z drucianymi kloszami, drabina, maszyna do pisania. Ozdób nie może być dużo, ale powinny być wyraźne.
Pokój na poddaszu – aranżacja pokoju ze skosami
Chociaż skosy wydają się początkowo kłopotliwe w aranżacji, szybko może się okazać, że pokój na poddaszu ma w sobie sporo uroku, a skosy sprawią, że wystrój będzie niepowtarzalny. To, w jaki sposób należałoby podejść do aranżacji, zależy m.in. od tego, czy poddasze jest wysokie, czy posiada duże okna i jaka jest powierzchnia całego pomieszczenia. Przy mniejszym wnętrzu należałoby się skupić na jasnych kolorach i unikać ścian działowych. Za to fantastycznie wyglądają drewniane słupy i belki podtrzymujące strop. Taka dbałość o przestronność koreluje z tym, czego wymaga styl industrialny. Biel i beż będzie świetnie współgrać z odkrytą cegłą.
Aranżacja pokoju na poddaszu powinna uwzględnić obecność odpowiednich mebli. Przy wystrojach industrialnych dobrze sprawdza się łączenie starego z nowym, więc można pokusić się o coś ze sklepu z antykami. Kłopotliwe mogą być ściany bezpośredni przy skosach. Aby maksymalnie tę przestrzeń wykorzystać i sprawić, że całość będzie się ciekawie prezentować, warto zainwestować w meble na wymiar. W zależności od tego, czy pokój w stylu industrialnym ma pełnić rolę salonu, gabinetu bądź sypialni sprawdzą się szafy na ubrania albo regały na książki. Klimatu doda odpowiednie oświetlenie i dodatki.
Jakie oświetlenie wybrać do pokoju na poddaszu?
Oświetlenie jest istotne w każdym pomieszczeniu. W zależności od tego, czy będzie to oświetlenie ogólne, dodatkowe lub dekoracyjne, będzie pełnić inną funkcję. Za oświetlenie ogólne najczęściej odpowiadają żyrandole i wiszące lampy sufitowe. W przypadku poddasza lepiej zrezygnować z większych modeli. Znacznie lepiej sprawdzą się te w mniejszych rozmiarach. Po pierwsze na poddaszu będą prezentować się lepiej. Po drugie przy niższym pomieszczeniu większa lampa mogłaby utrudniać poruszanie. Przy stylu industrialnym najlepsze są modele z odkrytą żarówką i niezabudowanym kloszem z drutu. Alternatywą mogą być minimalistyczne plafony.
Ich uzupełnieniem będzie oświetlenie dodatkowe w postaci kinkietów i lamp stojących. Jedne i drugie będą doświetlać poszczególne strefy w pomieszczeniu, jak na przykład fotel, przy którym domownicy będą pić herbatę i czytać książki. Kinkiety i lampy stojące muszą pasować pod względem stylistycznym do lampy sufitowej.
Dodatki i akcesoria w aranżacji industrialnej
Aranżacja poddasza musi uwzględniać dodatki, a wspomniane lampy są ich przykładem. Przy stylu industrialnym dobrze postawić na metal, odkryte kable i prostotę. Sprawdzi się też stolik lub regał, w którym metal połączono z drewnem. Na ścianie może być zegar obraz, plakat lub lustro. Szukając czegoś na półki, możesz spojrzeć na wazon lub figurkę. A jeżeli okaże się, że we wnętrzu jest zbyt chłodno, to na podłodze może leżeć dywan, który ociepli wnętrze.
Poddasze jest idealnym pomieszczeniem na eksperymentowanie ze stylem industrialnym. Niewielka ilość dekoracji i prostota sprawią, że pokój będzie przestronny i elegancki.