Lampki do czytania i nauki - jakie wybrać?
Dobre oświetlenie podczas czytania czy nauki jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Jeśli nie chcesz narazić na szwank swojego wzroku, musisz wybrać lampki ledowe do czytania, które nie tylko będą pasować designem do wystroju wnętrza, ale przede wszystkim będą funkcjonalne. Na jakie opcje postawić?
Jakie światło do czytania wybrać? Wybieramy żarówki!
Niezwykle istotne przy wyborze lampki do nauki lub czytania są żarówki. Emitowane przez nie światło nie może męczyć ani nadwyrężać wzroku. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno, a Ty masz czas sięgnąć po ulubioną książkę dopiero późnym popołudniem. Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście barwa światła. Tak naprawdę nie ma jednej rady, co do tego, którą wybrać. Najlepiej jest dopasować ją do swoich potrzeb. Jeśli widzisz, że przy ciepłych odcieniach litery się rozmywają, a wyraźny obraz pojawia się przy świetle chłodnym, już wiesz, która opcja sprzyja Ci bardziej. Większość osób sięga jednak po tzw. barwę neutralną, czyli taką, której temperatura barwowa wynosi między 3300 a 5500 K. Poza barwą istotna jest także moc żarówki. Najczęściej w lampkach do czytania sprawdzają się modele 40 W (w przypadku żarówek tradycyjnych) lub 400-500 lumenów (przy żarówkach LED). Nie jest to jednak regułą. Mocne lampki do czytania, potrzebne są wtedy, gdy oświetlenie zawieszone jest wyżej (np. na ścianie nad kanapą).
Jaką lampkę biurkową wybrać do zabawy i nauki?
Wybór lampki na biurko do dziecięcego pokoju, powinien być dobrze przemyślany. W przypadku maluchów najlepiej sprawdzają się żarówki w neutralnej barwie i o standardowej mocy 40 W. Pamiętaj jednak, że niezwykle istotne jest także ustawienie oświetlenia biurka. Odległość między książkami czy rysunkami a lampką powinna wynosić około 40 cm. Dodatkowo lampy biurkowe powinny mieć opcję regulowania kąta padania światła tak, aby móc skierować wiązkę na blat biurka, a nie w twarz dziecka. Warto też zwrócić uwagę na to, aby lampka była lekka i miała długi kabel. Dzięki temu maluch będzie mógł samodzielnie przestawiać ją tak, jak mu akurat wygodniej.
Kontrola kąta padania światła – regulacja klosza i ramienia
Oczywiście regulacja kąta padania światła, jeśli chodzi o lampki do czytania, jest istotna nie tylko w przypadku wybierania oświetlenia dobrego do nauki dla dzieci. Nawet jeśli szukasz oświetlenia do salonu, sypialni czy gabinetu, które umożliwi Ci pochłanianie ulubionych kryminałów wieczorem, a przy okazji stworzy przyjemny klimat, warto wybierać opcje mobilne, które możesz regulować zgodnie z tym jak i gdzie siedzisz. Np. ciekawą opcją są lampki z klipsem, które można umiejscowić w dowolnym miejscu, np. na regale, półce czy przy stole i nakierować na czytaną właśnie książkę. Świetnie sprawdzają się także typowe lampki biurkowe. Obecnie możesz znaleźć je w tak różnych odsłonach, że będą pasować nawet do salonu w stylu glamour czy rustykalnym. Wybierając taki model, warto zdecydować się na opcję z regulacją natężenia światła. To wbrew pozorom niezwykle przydatna funkcja.
Jakie światło do czytania w salonie? Jaką lampę wybrać?
Do czytania w salonie najczęściej wybierane są lampy stojące. Nic dziwnego, są one estetyczne, łatwo można je przenieść do innego miejsca, a dodatkowo świetnie spełniają swoją funkcję. Najlepiej jest wybrać model z regulacją wysokości, który pozwoli Ci dopasowywać ją do rozmiarów fotela czy kanapy. Dobrą opcją jest także postawienie na propozycję z ruchomym ramieniem, która pozwoli na ustawienie optymalnego kąta padania światła. Musisz pamiętać również, że dodatki oświetleniowe mocno wpływają na ogólny odbiór aranżacji, dlatego warto przemyśleć ich dobór. Obecnie na rynku istnieje ogromny przekrój tego typu oświetlenia, więc z pewnością dopasujesz je do wystroju swojego wnętrza. Np. czarne, metalowe lampy idealnie wpasują się w styl industrialny, srebrne modele z lustrzanymi elementami, będą dobrze wyglądać we wnętrzach nowoczesnych, a drewniane z lnianym kloszem będą pięknie prezentować się w przestrzeniach boho.
Oświetlenie do czytania w łóżku. Jakie lampy do sypialni?
Sypialnia także jest miejscem, w którym nie może zabraknąć lampki do czytania. Opcji w tym przypadku jest sporo. Po pierwsze możesz wybrać tradycyjną lampkę nocną, która będzie stała na stoliku przy łóżku i dawała przytłumione światło. Ciekawą propozycją są także nowoczesne lampki stojące tego typu, które są jednocześnie ładowarkami do telefonu. Jeśli więc chcesz raz na zawsze pożegnać dużą ilość kabli, warto zainteresować się tego typu modelami. Inną, nieco mniej popularną opcją, są kinkiety, zawieszone nad łóżkiem. W tym przypadku dobrze sprawdzają się propozycje na wysięgniku, które są funkcjonalne, ale nie zaburzają estetyki pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że tego typu lampki powinny być mocniejsze. Najlepiej wybierać żarówki 60 W. W sypialni sprawdzi się także lampka z klipsem, którą możesz przymocować do ramy łóżka.
Ten artykuł z pewnością ułatwi Ci poszukiwania lampki na biurko czy do salonu. Pamiętaj dobre światło do czytania to zdrowie Twojego wzroku, więc warto zatrzymać się nad tym na dłużej!