Oświetlenie garderoby – zrób to dobrze!
Przestronna garderoba to marzenie wielu osób. Teraz nie pełni już jedynie miejsca do przechowywania ubrań. Ma też sprzyjać relaksowi i zachęcać do tworzenia nowych stylizacji. Efekt taki pomoże osiągnąć dobre oświetlenie garderoby.
Garderoba w świetnym stylu – oświetlenie do garderoby
Oświetlenie odgrywa ważną rolę w każdym pomieszczeniu, a kwestii jego wyboru nie wolno bagatelizować. W zależności od tego, jak duże jest wnętrze, jakie ma spełniać funkcje i czy ma dostęp do światła dziennego, do kwestii doboru światła należy podejść inaczej. O oświetleniu należy pamiętać również w garderobie. Dobre zaplanowanie rozmieszczenia lamp i dobór ich typów to podstawa, kiedy użytkownikom zależy na funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Światło będzie podkreślać panujący w garderobie ład i doda jej wrażenia luksusu. Jak oświetlić garderobę, by była jednocześnie praktyczna i stylowa?
Odpowiednie oświetlenie garderoby – o czym pamiętać?
Ponieważ każda garderoba ma inny układ i wielkość, sama liczba lamp będzie się różnić. Jest jednak kilka elementarnych zasad, o których trzeba pamiętać. Podstawą będzie oświetlenie ogólne, czyli sufitowe. W tym sprawdzą się na przykład plafony. Takie światło jest wystarczające w mniejszych garderobach, które można przyrównać do większej szafy. Z kolei w tych przestronniejszych, oświetlenie ogólne jest przydatne na przykład podczas prasowania.
Bardzo ważne jest dodatkowe światło do garderoby. To właśnie ono będzie podkreślać charakter wystroju, efektownie eksponować ubrania i doświetlać poszczególne strefy, zwiększając tym samym wygodę użytkowania. Większa liczba źródeł światła będzie potrzebna także wtedy, kiedy garderoba jest pomieszczeniem zamkniętym bez okna. Projekt oświetlenia powinien uwzględniać oświetlenie wieszaków, szuflad i szaf. Szczególnie efektowne będzie to w dużej garderobie.
Oświetlenie dużej i małej garderoby
Duża garderoba robi wrażenie, ale jednocześnie może stanowić wyzwanie podczas wyboru oświetlenia. W mniejszej garderobie i tej z oknem wystarczy czasem samo oświetlenie ogólne. Jeśli lampa sufitowa ma być jedynym źródłem światła, to dobrą propozycją będzie połączenie światła górnego z kierunkowym. Zapewnią to systemy szynowe, w których żarówki z łatwością można nakierować na poszczególne strefy. Podobnie manipulować rozmieszczeniem światła da się w przypadku opraw oświetleniowych i zestawów natynkowych.
Dysponując większym pomieszczeniem, obowiązkowo trzeba zadbać o co najmniej kilka źródeł światła. Warto zacząć od wspomnianego już oświetlenia wieszaków i szuflad. Takie oświetlenie meblowe nie musi rzucać się w oczy, a po zapaleniu da fantastyczny efekt.
Jakie oświetlenie do środka szafy?
Oświetlenie w szafie można montować pod albo nad półkami, wewnątrz szafy, z boku, a nawet na drążkach. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, bo po zapaleniu lamp z łatwością można znaleźć ubrania, jakich się poszukuje. Jednocześnie doświetlenie wnęk i zakamarków wprowadza do pomieszczenia unikatowy klimat, więc pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną. Chcąc jeszcze bardziej zwiększyć wygodę korzystania, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie oświetlenia z czujnikiem zbliżeniowym.
Moc oświetlenia i barwa światła
Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na tym, gdzie rozmieścić źródła światła i jakie rozwiązania będą odpowiednie do garderoby. Jednak nie jest to jedyny aspekt wpływający na funkcjonalność tego pomieszczenia. Aby lampa do garderoby doskonale spełniała swoją funkcję, musi mieć odpowiednią moc i barwę. Zaleca się, by oświetlenie garderoby było ciepłe. Taka barwa wpłynie na pozytywny nastrój i będzie sprzyjać relaksowi. Oprócz tego zimne światło niekorzystnie działa na kolor skóry i wyostrza kolory, a to podczas tworzenia stylizacji i przeglądania się w lustrze jest bardzo ważne. Jeśli wybierze się złą barwę, to po wyjściu z garderoby może się okazać, że ubrania wyglądają zupełnie inaczej. Barwa światła powinna być zbliżona do światła dziennego, więc światło neutralne lub nieco cieplejsze będzie idealne. Zaleca się, by światło do garderoby miało współczynnik Ra na poziomie przekraczającym 90.
Ważna jest też moc. Z jednej strony światło ma zapewniać łatwy dostęp do wszystkich ubrań i akcesoriów. Z drugiej natomiast nie może być zbyt mocne, żeby nie raziło.
Jak dekoracyjnie oświetlić garderobę?
Duży wybór barw i mocy światła dają żarówki LED dekoracyjne. Oświetlenie ledowe jest też świetną propozycją, kiedy w garderobie znajduje się toaletka z lustrem. Trzeba ją mocniej doświetlić, aby łatwiej można było nakładać makijaż.
Garderoba to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Mając możliwość stworzenia takiego pomieszczenia we własnym domu, warto przemyśleć nie tylko układ półek i wieszaków, ale również oświetlenie. Wtedy garderoba będzie zachęcać do miłego spędzania czasu na mierzeniu, zestawianiu i tworzeniu nowych stylizacji. Dobrze przemyślana aranżacja z fotelem lub toaletką będzie miejscem relaksu i wyciszenia. Stosując się do powyższych wskazówek dotyczących oświetlenia, taki efekt można uzyskać.