Zamów do godziny 14:00 a paczkę wyślemy jeszcze dzisiaj!
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Punktowe oświetlenie sufitu - gdzie sprawdzi się najlepiej?

2022-11-28
Punktowe oświetlenie sufitu - gdzie sprawdzi się najlepiej?

Wykorzystanie punktowych źródeł światła w domu to świetna opcja nie tylko na rozjaśnienie określonych przestrzeni, ale także na zbudowanie przyjemnego klimatu w mieszkaniu. Jakie opcje wybrać, aby były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne? Sprawdź nasze pomysły!

Jak dopasować oświetlenie sufitowe do pomieszczenia?

Oświetlenie punktowe to świetna opcja właściwie do każdego pomieszczenia. Jeśli jesteś osobą, która lubi minimalizm we wnętrzach i dodatki, takie jak bogate żyrandole czy zdobione kinkiety, nie są w Twoim stylu, z pewnością powinieneś zwrócić na nie uwagę. Lampy sufitowe punktowe można podzielić na kilka rodzajów: halogeny, taśmy led, punktowe lampy led oraz spoty. To, które ostatecznie wybierzesz, zależy od Twoich możliwości, a także od wymaganej funkcjonalności. Np. spoty wykorzystywane są najczęściej do eksponowania elementów wnętrza, halogeny na suficie pozwalają na oświetlenie całego pokoju, a taśm led używa się głównie w ramach ozdoby. Poza tym istotna jest także barwa światła. Zasada działa tak samo, jak w przypadku tradycyjnych lamp. Chłodne światło jest ostrzejsze i daje bardziej „surowy” klimat. Ciepłe światło z kolei buduje nastrój i daje poczucie przytulnego, miłego wnętrza. Na co dzień natomiast wielu osobom sprawdzają się żarówki neutralne, które są właściwie obojętne, jeśli chodzi o budowanie atmosfery.

Dlaczego warto postawić na lampy punktowe i spoty?

Oświetlenie sufitu punktowe ma bardzo wiele zastosowań i tak właściwie można użyć ich w każdym pomieszczeniu – od kuchni, przez sypialnię, biuro, aż po garaż. To zdecydowanie jeden z największych atutów tego rozwiązania, ale niejedyny! Jakie jeszcze zalety się za nim kryją? Przede wszystkim pozwala skoncentrować wiązkę światła na konkretnym punkcie, np. na jakimś meblu (komoda czy stół) lub przestrzeni (kanapa i stolik kawowy). Jest to ogromny plus, ponieważ można zastosować je zarówno jako główne oświetlenie na suficie, jak i jako dodatkową opcję rozjaśnienia mieszkania. Atutem jest także z pewnością fakt, że ceny takich lamp nie są zbyt wysokie.

Gdzie najlepiej sprawdza się oświetlenie sufitowe punktowe?

Oświetlenie punktowe o chłodnej barwie najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dość mocne światło w jednym punkcie, np. w gabinetach kosmetycznych nad stołem do pracy, w warsztacie samochodowym przy kanale czy w biurze nad biurkiem. W wielu domach z kolei montuje się spoty natynkowe o ciepłej barwie światła, aby stworzyć przytulny klimat. Najczęściej spotkać je można w sypialniach i salonach, ale często pojawiają się też jako dodatkowe oświetlenie w jadalni czy kuchni.

Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

Warto wiedzieć, że zazwyczaj punktowe źródła światła stosuje się w miejscach, w których jest podwieszany sufit i jest to najbardziej rekomendowane działanie. Wynika to z faktu, że łatwo jest w ten sposób ukryć wszelkie kable i łączenia. Przed montażem oświetlenia tego typu warto zrobić dokładny projekt techniczno-wizualny, aby mieć pewność, że całość będzie nie tylko funkcjonalna, ale także bezawaryjna. Jest to niezbędne niezależnie od tego, czy planujesz dwa reflektory natynkowe, które doświetlą łazienkę czy cały system oświetlenia punktowego w kuchni. Odległość pomiędzy stropem sufitu a montowanym spotem punktowym powinna mieć około 100 mm, ale najlepiej jest zastosować się do zaleceń producenta. Pamiętaj także, że dobrze zamontowane oświetlenie będzie Ci służyć przez lata, dlatego jeśli nie masz kompetencji względem projektu bądź jego umiejscowienia, lepiej jest oddać sprawę w ręce specjalistów, którzy profesjonalnie je podłączą.

Jak rozmieścić oświetlenie punktowe?

Punktowe oświetlenie sufitowe jest łatwe w montażu, jednak istnieje jedna kwestia, bez której nie będzie działać dobrze. Na czym musisz się skupić? Otóż rozmieszczenie oświetlenia punktowego sufitowego powinno zostać odpowiednio przemyślane, aby spełniało swoją rolę i nie męczyło wzroku. Szczególnie tyczy się to tych miejsc, w których halogeny na suficie mają być głównym źródłem światła. Poszczególne elementy nie mogą być zbyt blisko siebie, ponieważ wtedy światło będzie zbyt mocne, ani za daleko, ponieważ pozostaną strefy zacienione. Przyjmuje się, że na 3 m2, trzeba zamontować około 6-8 oczek, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką przestrzeń aranżujesz i jakie są potrzeby osób, które będą z niej korzystać. Jeżeli jednak lampy punktowe na suficie mają służyć tylko do ekspozycji konkretnego miejsca, np. komody w salonie czy lustra w łazience, zadbaj, aby były ustawione na środku i oświetlały cały wybrany element.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości co do tego, gdzie się sprawdzi oświetlenie punktowe i wiesz już, czy zda egzamin w Twoim domu!

Polecane

pixel