Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rodzaje żarówek LED – wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

2022-07-01
Rodzaje żarówek LED – wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Może mobilizować do działania, uspokajać i relaksować albo męczyć. Dzisiaj w sklepach jest do wyboru mnóstwo źródeł światła, warto więc wybrać takie, które najlepiej będzie spełniać swoją funkcję. Szczególnie dużą popularnością cieszą się żarówki LED, co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ich zakup?

Żarówki LED — co warto o nich wiedzieć?

Przeglądając w sklepie rodzaje żarówek, wciąż można znaleźć modele tradycyjne, a więc z wolframowym żarnikiem i z argonowym wypełnieniem. Sama produkcja takiej żarówki jest tania, ale już trwałość i energooszczędność niekoniecznie jest na dobrym poziomie. Innym typem są żarówki halogenowe sprawdzające się tam, gdzie światło często zapala się i gasi.

Wreszcie są także żarówki ledowe doceniane przez coraz większą grupę użytkowników. Oświetlenie ledowe wypiera te z udziałem tradycyjnych żarówek. Światło, jakie emitują diody elektroluminescencyjne znajdujące się we wszystkich żarówkach LED, wykazuje doskonałą sprawność energetyczną. Mało tego odbywa się to przy niskim poborze prądu.

Dlaczego warto wymienić tradycyjne żarówki na LED?

Już na podstawie tego, co było wyżej, nietrudno się domyślić, że tak powszechne sięganie po oświetlenie LED, wynika z wielu zalet takiego rozwiązania. Wykazują fantastyczną trwałość, są solidnie wykonane i zużywają znacznie mniej prądu niż zwykłe żarówki. Nie jest to ich jedyna zaleta. Warto również zwrócić uwagę na wielość barw światła, które nie byłyby dostępne przy klasycznych rozwiązaniach. Ponadto żarówki LED dekoracyjne można łączyć z pilotem pozwalającym na zmianę światła na przykład na błękit lub zieleń. Analizując żarówki LED, rodzaje i ich możliwości, czasem można się zaskoczyć. Niektóre źródła światła mają nawet funkcję głośnika Bluetooth, a więc nie tylko zmienisz kolor, ale odtworzysz ulubioną muzykę.

Oświetlenie LED: trwałe i oszczędne

Wspomnieliśmy już, że oświetlenie LED jest oszczędniejsze, niż te z zastosowaniem zwykłych żarówek. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek LED-y naświetlają się natychmiast po zapaleniu. Są przy tym od nich znacznie trwalsze i wydajniejsze. Chociaż początkowo sam zakup oświetlenia będzie nieco wyższy niż przy zwykłych żarówkach, to inwestycja bardzo szybko się zwraca, bo oświetlenie żarówkami LED oznacza niski pobór prądu, a więc niższe rachunki.

Oświetlenie LED w domu

Ze względu na dużą różnorodność żarówek LED, można z łatwością dobrać taką, która sprawdzi się w danym pomieszczeniu. W połączeniu z tym, że LED-y są energooszczędne i wygodne w użytkowaniu, jest to propozycja zachęcająca do wykorzystania szczególnie w domu. Oświetlenie LED zwiększa funkcjonalność pomieszczeń, może podkreślić styl aranżacyjny, sprawić, że wnętrze będzie czarować przyjemnym i ciepłym klimatem, lub przeciwnie pobudzać i dodawać energii do pracy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że choć same w sobie LED-y sprawdzą się wszędzie, to nie będą one zawsze takie same. Jakie żarówki LED wybrać, by czerpać z tego jak najwięcej korzyści?

Barwa światła LED

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, trzeba przybliżyć pojęcie barwy światła, bo to właśnie ona będzie warunkować, którą opcję należałoby wybrać. Jest to inaczej temperatura barwowa, miara odcienia kolorystycznego promieni. Wyraża się ją w kelwinach. Wyróżnia się trzy podstawowe barwy – ciepłą, neutralną i zimną. Największą popularnością cieszy się barwa neutralna, która jest najbardziej zbliżona do światła dziennego. Tradycyjna żarówka ma barwę 2700 K. Im wyższa wartość, tym zimniejsze jest światło. W zależności od tego, jaka barwa światła jest w pomieszczeniu, inaczej wpływa na organizm. Ciepłe barwy sprzyjają wyciszeniu, sprawdzą się więc we wnętrzach, gdzie domownicy nastawiają się na relaks. Z kolei barwy zimne rozbudzają, sprzyjają większej koncentracji i mobilizacji do działania. I tutaj dochodzimy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jakie żarówki LED kupić?

Jaką żarówkę LED kupić?

Zawsze patrzy się na to, jakie funkcje spełnia dane pomieszczenie. Oświetlenie LED o ciepłej barwie wprowadza ciepły klimat i jest dobrą propozycją do wnętrz takich jak sypialnia, pokój dziecięcy i salon. Przy czym w tym ostatnim warto połączyć żarówki LED ciepłe i neutralne, a czasem i zimne, kiedy domownicy chcą punktowo podkreślić niektóre dekoracje. Barwa zimna jest dobra w biurze, gabinecie, w okolicy blatu kuchennego. Natomiast neutralna jest pomostem między oboma typami i można ją wykorzystać w większości pomieszczeń. Warto też wiedzieć, że zimniejsze barwy lepiej pasują do aranżacji nowoczesnych i industrialnych, z kolei ciepłe do wnętrz retro i tradycyjnych.

Żarówki LED mają ceny nieco wyższe niż zwykłe żarówki, ale są przy tym bardziej funkcjonalne. Wystarczy chwilę zastanowić się przed zakupem, a można wyposażyć swój dom w oświetlenie, które podniesie komfort domowników i podkreśli aranżację.

Polecane

pixel