Ślepa kuchnia - jak oświetlić kuchnię bez okien?
Jeszcze kilka lat temu niewielka kuchnia pozbawiona okna stanowiła prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Jej stylowe urządzenia, jak również właściwe doświetlenie było nie tylko problematyczne, ale również bardzo często wiązało się z koniecznością zastosowania drogich i energochłonnych rozwiązań. Na szczęście dziś oświetlenie kuchni bez okna jest nie tylko o wiele prostsze, ale także znacznie bardziej efektywne! Sprawdź jak stylowo urządzić niewielką, ślepą kuchnię, aby jednocześnie zadbać o jej przytulny klimat i pełną funkcjonalność!
Ślepa kuchnia – jak ją rozjaśnić?
Kuchnia bez okna oczywiście pozbawiona jest naturalnego światła, dlatego, aby zadbać o wygodę korzystania z niej i funkcjonalność konieczne będzie zastosowanie wydajnego i energooszczędnego oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem okażą się zatem stylowe lampy LED, najlepiej znajdujące się w kilku strategicznym miejscach pomieszczenia. Duże i wydajne plafony lub równie efektywne, lecz bardziej dyskretne spoty natynkowe o ciepłej lub neutralnej barwie to idealna baza, która skutecznie zastąpi światło słoneczne.
Oświetlenie kuchni pozbawionej okna musi jak najwierniej odwzorowywać naturalne oświetlenie dzienne, aby nie tylko gwarantować wystarczającą ilość światła, ale również aby nie męczyć przy tym nadmiernie wzroku. Takie podświetlenie kuchni warto także wzbogacić o dodatkowe elementy doświetlające blaty, dzięki czemu możliwe będzie zadbanie o bezpieczeństwo i wygodę podczas przygotowywania posiłków. Standardowe lampy do kuchni bez okna można również zamienić na systemy szynowe, które pozwolą na dowolną manipulację kierunku światła, dostosowując go do zaistniałych potrzeb.
Ogromną popularnością cieszy się również oświetlenie kuchni w postaci klasycznych listew LED montowanych pod szafkami wiszącymi, bezpośrednio nad blatem roboczym. Tak przemyślane podświetlenie do ślepej kuchni sprawi, że brak okna stanie się całkowicie niedostrzegalny!
Kuchnia bez okien - jak zaplanować oświetlenie?
Funkcjonalne i energooszczędne oświetlenie kuchni bez okna to absolutna podstawa, dlatego rozmieszczenie jej komponentów warto właściwie zaplanować. W przypadku tak wymagającej przestrzeni niezwykle istotne będą wszystkie parametry, od intensywności, przez barwę, a na rozmieszczeniu lampy do kuchni kończąc.
Podstawowymi parametrami, które warto uwzględnić, będą:
- właściwy dobór ilości punktów świetlnych - jeśli nie jesteś pewien, jakie lampy sufitowe i w jakiej ilości skutecznie zastąpią światło naturalne, warto skonsultować się z fachowcem, lub skorzystać z porady personelu sklepu,
- barwa i nasycenie lampy do kuchni,
- funkcjonalny podział oświetlenia ze względu na zastosowanie - sufitowe oświetlenie do ciemnej kuchni oraz wzbogacające jego pracę lampy LED nad blatem roboczym, a nawet oświetlenie dekoracyjne, podkreślające design pomieszczenia.
Główne, sufitowe lampy do kuchni bez okna powinny dawać dość intensywne, ciepłe światło, którego zadaniem będzie jak najwierniejsze odwzorowanie naturalnych promieni słonecznych. Dobrym pomysłem będą również wspomniane wcześniej halogeny i systemy szynowe, które pozwalają na niemal dowolną manipulację światłem i dostosowanie go do zmieniających się potrzeb. Należy również pamiętać, że podświetlenie do ślepej kuchni, musi być energooszczędne, gdyż będziemy z niego korzystać długo i stosunkowo często.
Pomysły na podświetlenie ciemnej kuchni bez okien
Projekt kuchni bez okna warto dokładnie przemyśleć i uwzględnić wszystkie możliwe potrzeby związane z funkcjonalnością i charakterystyką tego pomieszczenia. Warto pamiętać o dobrym oświetleniu blatu roboczego, odpowiedniej, niemęczącej wzroku barwie, a także intensywności światła, dbającej o nasze bezpieczeństwo podczas korzystania z noży i innych elementów wyposażenia.
Kuchnia pozbawiona okna musi zatem zawierać takie elementy jak światło główne oraz oświetlenie dodatkowe, doświetlające wybrane strefy. Nowoczesne projekty aranżacyjne niewielkiej kuchni pozbawionej okna uwzględniają również coraz częściej nie tylko oświetlenie funkcjonalne, ale również dekoracyjne. To właśnie ono będzie nadawać pomieszczeniu odpowiedni charakter i pożądany styl aranżacyjny.
W przestrzeni loftowej doskonale prezentować się będą motywy industrialne, nawiązujące do surowego designu fabryk. Mile widziane są metalowe konstrukcje i koła zębate, a także designerskie żarówki w stylu retro. Pamiętajmy, że choć dają one niewiele światła, sprawiają, że przestrzeń wygląda bardzo stylowo i nowocześnie.
Kolejnym ciekawym pomysłem będą również minimalistyczne, popularne w przestrzeniach skandynawskich lampki wykonane z plecionek, czy wyglądające jak stare lampy naftowe kinkiety w kuchniach w stylu rustykalnym. Ponownie, nie dają one zbyt intensywnego światła, jednak pamiętajmy, że nie takie jest ich zadanie. Lampki dekoracyjne dbają o styl pomieszczenia, nie jego funkcjonalność.
Efektywnie, a jednocześnie także modnie i stylowo! Designerska aranżacja kuchni bez okna nie stanowi dzisiaj żadnego problemu, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych lamp LED możliwe jest również zminimalizowanie kosztów związanych z częstym i długim korzystaniem ze sztucznego oświetlenia. Wybierz rodzaj i estetykę lamp idealnie dopełniających Twoją kuchnię i ciesz się jej pięknem każdego dnia!